Rodzaje pokera – popularna gra karciana w kasynie

Poker to gra karciana, która rozgrywana jest przy użyciu talii składającej się z 52 kart. Celem gry jest wygranie pieniędzy lub żetonów. Wszystko zależy od tego, na jakie zasady umówili się gracze. Liczba graczy w tej grze nie jest ograniczona. Ale zazwyczaj w grę tę może grać nie mniej niż 2 osoby i nie więcej niż 10 graczy. Są to jednak jedynie względy czysto praktyczne, jeżeli chodzi o ograniczenie górne.

 

Historia pokera nie jest do końca znana, a w szczególności jego początki. Przyjmuje się, że jako pierwszy grę tę opisał Jonathan Green w 1834 roku. Wiele osób uważa, że pierwowzorem pokera jest niemiecka gra Pochen, która powstała w XV wieku. Poker rozwijał się w różnej formie przez lata. Pojawiały się różne jego odmiany, o których opowiemy nieco więcej w tym artykule.

poker

Najpopularniejszymi rodzajami pokera są:

  • Texas Hold’em – poker sportowy,
  • Omaha – poker sportowy,
  • Omaha High-Low – poker sportowy,
  • Poker pięciokartowy dobierany,
  • 7 Card Stud,
  • 2-7 Draw,
  • Razz,
  • Badugi

 

Jak widać, rodzajów pokera jest całkiem sporo. Poniżej opisujemy kilka wybranych i je przybliżamy. Pozwoli to na poznanie zasad, jakimi się od siebie różnią.

 

Razz poker – poker rodzaje

Podstawową zasadą tej gry jest to, że wygrywa w niej niski układ. As jest liczony jako 1. Gracz może utworzyć do stworzenia układ 5 spośród 7 kart. Najlepszym możliwym układem w tej grze jest A2345.

 

Pierwszym etapem gry jest wniesienie przez graczy w ciemno zakładu. Po jego opłaceniu, rozdawanych jest po trzy karty każdemu z graczy. Dwie karty są zakryte, a jedna odkryta. Licytację w grze rozpoczyna gracz, który ma odkrytą kartę o najwyższej wartości. Gracz ten musi wpłacić tak zwany bring in w postaci ante lub małego przebicia. Gdy zakłady zostaną wyrównane, każdy z graczy otrzymuje czwartą kartę. Karta ta również jest odkryta. Drugą rundę licytacji rozpoczyna gracz, który ma najniższą kartę z odkrytego układu. Licytacja trwa aż do momentu, gdy zostaną wyrównane wszystkie zakłady. Trzeba jednak pamiętać, że w tej grze stawka może być przebita w danej licytacji tylko trzy razy.

poker

Gracze, którzy pozostali w grze w trzeciej rundzie licytacji, otrzymują kolejną odkrytą kartę. Licytację rozpoczyna ponownie gracz, który ma najniższą wartość na karcie. Ten etap licytacji kończy się wtedy, gdy zostaną wyrównane wszystkie zakłady. Gdy zakończy się trzecia runda, każdy z graczy, który pozostał w grze otrzymuje szóstą kartę. Karta ta jest znów odkryta. Przebieg gry jest taki sam jak w poprzednich rundach. W piątek rundzie gracze ponownie dostają kartę. Tym razem jest ona jednak zakryta. Licytację znów zaczyna gracz z najniższą wartością na karcie. Po zakończeniu ostatniej rundy obstawiania, następuje porównanie kart i wyłonienie zwycięzcy lub zwycięzców. Wygrywa ten gracz, który ma najniższy pięcokartowy pokerowy układ. Tak wygląda poker rodzaje Razz.

 

7 Card Stud – poker rodzaje

Jest to poker rodzaje, w którym nie ma kart wspólnych, a każdy z graczy otrzymuje po 7 kart. 3 karty są zakryte, a pozostałe 4 karty są widoczne dla wszystkich graczy. W grę tę może grać od 2 do 8 graczy, ze względu na zwiększoną ilość kart dla poszczególnych graczy. W tej grze obowiązuje pięć rund licytacji. Najwyższy układ składa się z pięciu najlepszych kart. Aby skompletować taki układ trzeba zwracać uwagę na kolory. Najstarszy jest pik, potem jest kier, karo, a najniższą wartość ma trefl.

 

Gra rozpoczyna się od wniesienia obowiązkowego zakładu w ciemno. Muszą to zrobić wszyscy gracze. Po złożeniu zakładów, dealer rozdaje każdemu graczowi po 2 karty, z których jedna jest zakryta, a druga odkryta. Licytację rozpoczyna gracz, który ma najniższą wartość na odkrytej karcie. Musi on wnieść obowiązkowy zakład bring in w wysokości ante lub małego bicia. Gracz siedzący na lewo od gracza, który rozpoczął licytację, musi wykonać kolejny ruch. Może zdecydować się na sprawdzenie, spasowanie lub przebicie. Pozostali gracze mogą uczestniczyć w rozdaniu lub spasować. W ostatniej rundzie gry, gracze otrzymują siódmą kartę. Jest to karta zakryta. Licytację rozpoczyna gracz z najwyższym odkrytym 4-kartowym układem. Zawodnik z posiadanych 7 kart własnych, czyli 4 odkrytych i 3 zakrytych tworzy najwyższy 5-kartowy układ i przystępuje do ostatniej finałowej rundy licytacji. Po jej zakończeniu następuje odkrycie i porównanie kart. Wygrywa gracz, któremu udało się stworzyć najlepszy pięciokartowy układ kart.

poker ręka

Omaha Hi Lo – poker rodzaje

Jest to odmiana pokera, w której pula dzielona jest między posiadacza najwyższego układu kart oraz pomiędzy gracza z najlepszym niskim układem kart. Ten poker rodzaje ma mało skomplikowane zasady. Gracze otrzymują po cztery karty własne. Rozpoczyna się wtedy licytacja. Konieczne jest wyłożenie pięciu kart wspólnych w trzech fazach, takich jak flop, turn i river. Następnie następuje showdown, porównanie kart oraz wyłonienie zwycięzcy. Do utworzenia pięciokartowego układu kart w Omaha Hi Lo muszą być użyte dwie karty własne i trzy karty wspólne.

 

5 card draw – poker rodzaje

Poker dobierany pięciokartowy to tradycyjna odmiana pokera. Celem tej gry jest uzyskanie najwyższego możliwego pięciokartowego układu pokerowego po jednej wymianie kart. Zasady tej gry są bardzo proste i każdy będzie w stanie je przyswoić. Trzeba przede wszystkim tutaj zapamiętać, że nie ma kart wspólnych i można wymieniać karty.

 

Aby rozpocząć grę w tę wersję pokera, trzeba mieć talię składającą się z 24 lub 52 kart. Przed rozpoczęcie gry wszyscy gracze wnoszą ante. Gracz siedzący na lewo od dealera wnosi big blind oraz small blind. Po wpłacie ante, każdy z graczy otrzymuje 5 kart zakrytych. Gdy już ocenią swoje możliwości, rozpoczyna się licytacja. Podczas jej trwania można sprawdzić, spasować lub podbić zakład przeciwnika. Gdy zakończy się pierwsza runda licytacji, można przystąpić do wymiany kart. Można wymienić ich dowolną ilość. Oznacza to, że gracz może wymienić nawet 5 kart. Gdy karty zostaną wymienione, rozpoczyna się druga runda rozgrywki. Licytacja trwa do momentu wyrównania wszystkich zakładów. Gdy do tego dojdzie, gracze muszą pokazać i porównać swoje karty. Tak kończy się ten poker rodzaje.

poker ręka

Teksas Holdem – poker rodzaje

Jest to najbardziej popularna odmiana pokera, jaka obecnie występuje. W grę tę może zagrać minimum 2 osoby. Potrzebna jest także talia składająca się z 52 kart oraz żetony. Celem gry jest skompletowanie najlepszego 5-kartowego układu z 7 dostępnych kart. 2 karty gracz otrzymuje na początku rozgrywki. Dostępnych jest również 5 kart wspólnych, które wykłada krupier. Gra toczy się zgodnie ze wskazówkami zegara. Rozpoczyna się od wniesienia obowiązkowego zakładu w ciemno. Po zakończeniu I rundy licytacji, krupier kładzie na stole trzy karty. Karty te można wykorzystać do stworzenia najsilniejszego układu pokerowego składającego się z pięciu kart. W następnej rundzie wykładana jest kolejna 4 karta wspólna. Po wyłożeniu piątej karty i zakończeniu licytacji, gracze odkrywają swoje karty. Następnie następuje porównanie układów kart. Gracz posiadający najlepszy układ 5 kart zgarnia pulę. Tak wygląda poker rodzaje, który jest najbardziej popularny.